Jak dobrać sprzęt- skitoury

Chcesz zacząć przygodę ze skiturami? Doskonale!!!!

Jeżeli nie masz sprzętu narciarskiego to spróbujemy pomoc w jego doborze. Zanim zdecydujesz się na zakup, rozważ wypożyczenie zestawu w dobrej wypożyczalni. Dzięki temu będziesz w stanie zweryfikować swoje poglądy na temat tego, jaki sprzęt będzie dla Ciebie odpowiedni.

Buty.

 

Dobór odpowiednio dopasowanych butów to najistotniejszy element wyboru odpowiedniego sprzętu. Temat doboru butów do rodzaju aktywności jest bardzo obszerny, my na tym etapie chcemy przekazać wam jedynie informacje podstawowe. But skiturowy musi nie tylko dobrze trzymać stopę w zjeździe, ale i w czasie podejścia, być ciepły i wygodny. Zbyt mały but będzie powodował ból spowodowany uciskiem, zbyt duży spowoduje obtarcia czy irytacje powodowana brakiem kontroli nad nartami. Statystycznie większość nas swoje pierwsze buty wybiera zbyt duże. Oto kilka wskazówek:

But powinien być idealnie dopasowany do długości i kształtu stopy – każdy luz (w szczególności na długość) będzie źródłem problemów. Jeżeli przymierzany nowy, chłodny but jest wygodny, to znaczy, że jest za duży. Przed mierzeniem dokładnie zmierz obie stopy. But powinien mieć rozmiar mniej więcej równy (z dokładnością do 5 mm) długości stopy. Różne buty mają różną grubość botka – stąd też granica tolerancji. Różni producenci mają różne szerokości i kształty butów. Podobnie każda stopa jest nieco inna – w zakresie szerokości, wysokości podbicia, grubości pięty i łydki. Spójrzmy na buta trójwymiarowo, tak jak stopa pracuje w czasie jazdy: luz w każdym kierunku będzie dla nas problemem. Wybór konkretnego modelu może być wymuszony dopasowaniem do stopy, ponieważ jest to często ważniejsze niż parametry techniczne buta. Nie należy kompensować braku umiejętności technicznych sztywnością butów. Istotną informacją jest też ruchomość buta. Modele bardziej sportowe nie tylko są lekkie, ale praktycznie nie stawiają oporu w pełnym spektrum ruchu kostki w trybie “walk”. Sztywne, freeride-owe buty są pod tym względem zdecydowanie mniej wygodne. Nowoczesne buty turystyczne posiadają spory zakres ruchomości z zachowaniem dużej sztywności, warto zwrócić uwagę na ten element przy mierzeniu. Praktycznie; zdecydowana większość początkujących skiturowców nie będzie zawiedziona wybierając, jako pierwszy model z kategorii butów klasycznych touringowych, przedział wagowy 1000-1500 g, oraz flex 90-120.

 Długość nart, – jaka jest dla mnie właściwa?

                       

Dobór idealnej długości narty może nie stanowi aż tak istotnego problemu w doborze sprzętu skiturowego jak dobór właściwych butów, ale i do tego należy przywiązywać należyta wagę.

Przed przystąpieniem do poszukiwania odpowiedniej dla siebie długości nart należy zdać sobie sprawę, że ilość sposobów traktowania tego zagadnienia jest znaczna, ale na szczęście możemy znaleźć pewne cechy wspólne we właściwe każdym z nich a kryteria, które brane są pod uwagę to: wzrost i waga oraz poziom umiejętności narciarza, dominujący rodzaj aktywności a także, rodzaj terenu i śniegu, na którym będziemy ja uprawiać.

Wzrost.

Najbardziej rozpowszechnione jest przyjęcie wyjściowej długości nart równej wzrostowi narciarza pomniejszonej o 10 cm( sięgająca wysokości położenia obszaru pomiędzy nosem a oczami).  To długość możemy zwiększać lub zmniejszać, biorąc pod uwagę kolejne czynniki, jednak ostateczna długość nart powinna zawierać się w zakresie odległości od stop do brody a maksymalnie wielkości wzrostu narciarza. Wybór nart o długości spoza tego przedziału zdarza się osobom potrzebującym specyficznych nart skiturowych.

 

Waga.

Osoby o tym samym wzroście mogą znacznie różnić się wagą, i stad potrzeba korekty długości narty w górę lub w dol. Dla osób cięższych niż przeciętna waga dla danego wzrostu niezbędne będą narty nieco dłuższe, zapewniając odpowiednie „trzymanie krawędzi”. Natomiast osoby lżejsze mogą wybierać narty nieco krótsze. Wielkość korekty powinna by proporcjonalna od odchyłki od przeciętnej wagi, ale nie przekraczać 5 cm. Nie należy przy tym zapominać o tym ze istotny wpływ na zachowanie narty ma również jej szerokość. Im jest szersza, tym łatwiejsza będzie do prowadzenia w puchu a utrzymanie dziobów na powierzchni nie będzie stanowiło problemu. Im węższa narta, tym lżejsza i zwinniejsza będzie podczas skręcania i wznoszenia, ale wpłynie to na wydajność na głębokim lub zmiennym śniegu. Szeroka, ale krótsza narta może posiadać znacznie większą powierzchnię, niż nieco dłuższa, ale znacznie węższa.

Poziom Umiejętności.

Długość nart powinna być korygowana odpowiednio do umiejętności narciarza. Krótsze narty umożliwiają bardziej dynamiczne inicjowanie zakrętów i efektywniejsza kontrolę nart.  Pozwala to na pewniejsze poruszanie w terenie zalesionym, między drzewami a także trudniejszym terenie( wąskie żleby. Ta cecha będzie pomocna początkującym narciarzom. Dłuższe narty natomiast, zapewniają pełna kontroli nad nartami przy większych prędkościach nie sprawiając problemów bardziej doświadczonym narciarzom.

Dominujący rodzaj aktywności, rodzaj terenu i warunki śniegowe.

Osoby preferujące zjazdy z dużymi prędkości będą wymagały narty dłuższych, zapewniających wyższą stabilność i efektywniejsze utrzymanie kierunku, zwłaszcza, jeśli pokonujesz głownie szerokie stoki. Ci, natomiast, którzy preferują slalom między drzewami lub skałami, zjeżdżają wąskimi źlebami lepiej będą sobie radzić mając narty nieco krótsze. I w końcu, śnieg, w jakim będziemy się najczęściej poruszać, świeży puch, najlepiej będzie pokonywać dłuższymi nartami, bowiem powierzchnia zapewnia zdecydowanie lepszą „nośność” nart, a jazda przebiega w sposób płynny.  Z kolei narty o nieco większej długości zapewnią lepsze trzymanie na zmrożonym, mocno ubitym śniegu.

Czy to juz wszystko?

Oczywiście, nie. Nie wspomnieliśmy o profilach nart, profilach skrętu, twardości, etc, ale, w naszym mniemaniu, wymieniliśmy podstawowe aspekty doboru długości nart skiturowych. To oczywiście dosyć ogólne wytyczne, które pomogą w prawidłowym doborze długości nart i może nie tyle w precyzyjnym określeniu ich długości, co w podjęciu decyzji, czy z danego modelu wybrać narty krótsze czy jednak dłuższe.