Jak dobrać rower

 

 

 

  

Zapewne wielu z Was doskonale wie jaki sprzęt chciałaby wypożyczyć, ale jest   też pewnie grupa osób, która oczekuje od nas pomocy w jego doborze i konfiguracji.

Naturalnie, kiedy dotrzecie do nas, postaramy się pomoc we wskazaniu sprzętu jaki byłby dla was odpowiedni, stosownie do waszych umiejętności, kondycji, warunków fizycznych czy wybranej trasy.

Poniżej, zbór podstawowych informacji na temat rodzajów sprzętu jakim dysponujemy.

 

Przede wszystkim w naszej wypożyczalni znajdziesz sprzęt PREMIUM. Większość dostępnego sprzętu w wypożyczalni jest z kolekcji na 2020 r.. Co więcej, dobierając sprzęt do wypożyczalni staraliśmy się, by była ona wszechstronna – znajdziesz w niej zarówno sprzęt dla osób, które chcą spróbować bardziej agresywnej jazdy jak i dla rodzin, które chcą wspólnie z dziećmi spędzić dzień na rowerach. Dużym atutem naszej wypożyczalni jest możliwość przetestowania różnych silników. Znajdziesz u nas rowery zarówno na silniku Bosh, Brose i Schimano. Jest to szczególnie ważne dla osób, które myślą o kupnie swojego sprzętu.

 

My, do naszej wypożyczalni wybraliśmy rowery, które z pewnością sprawdzą się w trudnych górskich warunkach, czyli rowery typu FAT, rowery górskie MTB Hardtail i typu full suspension.

 


 

 

Fat bike – W mowie potocznej użyjemy sformułowania „grubas”, „fat” albo po prostu właśnie angielskiego „fat bike”.  W naszej wypożyczalni mamy do dyspozycji  Cube Nutrail Hybrid 500. Czym się charakteryzuje?

 

 

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać z jednośladu w warunkach nawet bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski.

 

Typowy „góral” utknie jedynie wtedy, kiedy grunt pod jego kołami będzie zbyt grząski; w błocie, śniegu lub piasku. Chęć eksplorowania również takich terenów była początkiem roweru z szerokimi oponami.

 

Z racji dużej powierzchni kontaktu opony z podłożem, w modelach typu fat bike stosuje się szerokie kierownice. Nie są one jednak szersze niż w wyczynowych rowerach górskich klasy enduro. Jak w każdym rowerze do jazdy terenowej, przydaje się tu również regulowana sztyca, dzięki której zmieniamy położenie siodła w czasie jazdy bez potrzeby zatrzymywania się.

Aby dobrać rozmiar ramy roweru typu fat bike do wzrostu i postury użytkownika, wykorzystuje się nie wzrost, lecz długość nogi od wewnętrznej strony. Pozwala to na uniknięcie problemów z dopasowaniem rozmiaru wynikających z różnic w proporcjach w wymiarach kobiet i mężczyzn – panie mogą bowiem mieć dłuższe nogi przy mniejszym wzroście, a panowie być wyżsi, ale mieć nogi nieznacznie krótsze w stosunku do reszty ciała.

Zgodnie z większością istniejących tabel dotyczących rozmiarów rowerów fat bike, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn najprawdopodobniej odpowiednie będą następujące rozmiary:

 W naszej ofercie mamy "grubasa", że wspomaganiem elektrycznym firmy Cube. Połączenie doskonałego silnika firmy Bosch, z szerokimi, miękkimi oponami o odpowiedniej przyczepności, a także ramy zapewniającej idealną amortyzację wszelkich uderzeń pozwoli przejechać każdą (no, może prawie każda) drogę – nawet taką, na której musiałby się poddać kolarz jadący na najlepiej wyposażonym modelu roweru górskiego.

 

A zatem, " e-grubas" to doskonały wybór na trudne warunki i wymagający teren, czyli jeżeli chodzi o polskie, górskie warunki sezon na fat bike trwa cały rok!

 


 

      

Jeśli nie Fat  to jaki MTB wybrać – full czy hardtail?

 

Rozszyfrujmy te skróty, wywodzące sie z z języka angielskiego, MTB- (Mountain Terrain Bike)- rower przeznaczony do tereny górskiego, przy czym Full lub Full Suspension (z ang. pełne zawieszenie) – typ roweru górskiego, który ma 2 amortyzatory - przedni i tylny, Stosowanie takiej ramy pozwala na sprawniejsze poruszanie się w trudnym terenie. Hardtail (z ang. twardy ogon) – typ roweru górskiego wyposażonego w częściowe zawieszenie - wyłącznie przedni amortyzator (w szczególnych przypadkach również amortyzowaną sztycę).  Ramy rowerów hardtail są zazwyczaj lżejsze od porównywalnych konstrukcyjnie ram rowerów typu full.

Teraz przynajmniej znamy znaczenie słów, których będziemy używać, a to rzadkie (troszkę sarkazmu nie zaszkodzi).

Utarło się przekonanie, że dobrze, gdy rower ma amortyzator, a najlepiej jak ma dwa. Doświadczeni rowerzyści mają już ten etap za sobą i wiedzą, że warto wybrać rower stosownie do tras, po których się chce się jeździć.

Zacznijmy od minusów rowerow full;rowery tego typu są cięższe w porównaniu do roweru typu hardtail.  Co do zasady przeznaczone do ostrych zjazdów, więc i osprzęt musi być cięższy, a hamulce, dużo mocniejsze. Wybierając jednoślad z pełnym zawieszeniem trzeba się liczyć z tym, że nie będzie on lekki.  Istotną cechą jest też niska sztywność. Oczywiście po to wybieramy rowery z pełnym zawieszeniem, aby drgania i uderzenia były rozpraszane, a komfort przejazdów był jak najwyższy. Energia pochłaniana przez amortyzatory pochłania nieco mocy pedałowania na płaskich i twardych odcinkach trasy, ale okazuje się zbawieniem na zjazdach. Przechodzimy zatem do najważniejszej zalety rowerów typu full – do wygody, która przekłada się też na bezpieczeństwo. Szaleństwo w górach, stromy teren, kamienie i łamane gałęzie nie są wyzwaniem dla modeli z pełnym zawieszeniem. To jednak nie wszystko, rower full suspension będzie lepszy także dla osób, które np. mają problem z kręgosłupem czy są po operacji. Tylne zawieszenie odpręża plecy i przyczynia się do zdrowszej jazdy – nie tylko w górach i lesie. W naszej ofercie mamy obecnie   doskonałe rowery ze wspomaganiem elektrycznym firm Bulls; E-stream Evo AM 3, Cube, Stereo Hybrid 160 HPC, oraz Bulls Sonic Evo EN 1

 

 

 

Modele typu hardtail są lżejsze, co przydaje się nie tylko podczas jazdy, ale i przy przewożeniu oraz przenoszeniu. Większa sztywność przyda się na lżejszych trasach, na których energia nie będzie rozpraszana i pojedziemy szybciej. To szczególnie ważne na długich podjazdach. Plusem jest też szybsze rozpędzanie się i większa prędkość na nieco bardziej płaskich i prostych odcinkach. Wszystko zależy więc od rodzaju ścieżek. Na mniej techniczne trasy przyda się zatem hardtail. W naszej ofercie mamy obecnie   doskonale rowery ze wspomaganiem elektrycznym firm Cube;  Nuride Hybrid Pro oraz Bulls ; LT CX.

 

Powyższe uwagi, dla wielu z was, to "oczywista oczywistość".  Tym lepiej, ale może dla osób poczatkujących już nie, a ten rodzaj rekreacji dopiero się w naszym kraju rozwija.  Pamiętajcie również, że oprócz właściwe dobranego roweru, musicie (chodzi o wasze bezpieczeństwo,) założyć kaski i ochraniacze, mieć choćby malutki plecak, coś do picia, tabliczkę czekolady.